Personální obsazení

  Základní charakteristika

  Vítejte na stránce radiodiagnostického (RTG nebo také RDG) oddělení nemocnice v Městci Králové. Naše pracoviště najdete v přízemí budovy B v blízkém sousedství ambulantních částí chirurgického a interního oddělení.

  RTG pracoviště zajišťuje vzhledem k přístrojovému vybavení širokou škálu základních radiodiagnostických vyšetření nejen pro pacienty přicházející z lůžkových či ambulantních oddělení nemocnice, ale i pro pacienty přicházející od praktických lékařů a lékařů specialistů.
  Na RDG oddělení provádíme klasická skiagrafická vyšetření (prosté snímkování), ale i náročnější skiaskopická vyšetření. Skiaskopická vyšetření provádí lékař s asistencí RTG laboranta. Zobrazení jednotlivých vyšetřovaných orgánů probíhá za použití kontrastní látky.

  Mezi nejčastěji u nás prováděná skiaskopická vyšetření patří vylučovací urografie (vyšetření močové soustavy), polykací akt (vyšetření jícnu), vyšetření žaludku, HSG – hysterosalpingografie (vyšetření dutiny děložní a vejcovodů), ale i jiné méně časté výkony. Dále u nás provádíme ultrazvuková (sonografická) vyšetření, která se řadí do skupiny nerentgenových zobrazovacích metod. Tato vyšetření jsou také prováděna lékařem.

  Všechna zmíněná radiodiagnostická vyšetření můžeme provést pouze na základě doporučení praktického lékaře či lékaře specialisty, který vás vybaví žádankou pro dané vyšetření.

  Vzhledem k tomu, že k mnohým vyšetřením je nutná příprava, ultrazvuky (sonografie) a skiaskopie provádíme POUZE PO PŘEDCHOZÍM OBJEDNÁNÍ na telefonním čísle
  325 633 115. Na tomto čísle vám naši zaměstnanci rádi zodpoví i vaše případné dotazy.

  Vybavení

  Na přelomu let 2008/2009 proběhla na radiodiagnostickém oddělení rozsáhlá rekonstrukce interiérů a následně potom byl díky projektu DIAGNOSTIKA NOVÉHO TISÍCILETÍ PRO ŠETRNĚJŠÍ PÉČI O PACIENTA V RÁMCI REGIONÁLNÍHO OPERAČNÍHO PROGRAMU REGION SOUDRŽNOSTI STŘEDNÍ ČECHY nainstalován nový moderní skiagraficko-skiaskopický komplex firmy Siemens. Přístroj je velmi moderní, což pro pacienta znamená velmi malou dávku při snímkování, okamžitý výsledek – vyšetření je během několika vteřin vidět na obrazovce, tím se zkracuje doba čekání při rtg vyšetření.
  V neposlední řadě díky rekonstrukci získaly interiéry rtg oddělení zcela novou tvář a staly se tak mnohem důstojnějšími a přívětivějšími pro naše klienty.

  Další součástí stávajícího přístrojového vybavení je ultrazvukový přístroj Toshiba a mobilní C-rameno Siemens využívané na chirurgickém sále při kostních operacích.

  3D/4D ultrazvuk

  S příchodem nového roku 2012 byl na RTG oddělení uveden do provozu nový ultrazvukový přístroj.
  Po výběrovém řízení byl z vlastních finančních zdrojů nemocnice zakoupen nový ultrazvukový přístroj firmy Toshiba APLIO MX. Jedná se o celotělový diagnostický ultrazvuk nejvyšší výkonnostní kategorie. Přístroj je vybaven třemi sondami: konvexní sondou – pro kompletní abdominální vyšetření (vyšetření břicha) dospělých i dětských pacientů
  lineární sondou – pro vyšetření měkkých částí těla (štítná žláza, prsa,
  klouby, skrotum apod.) a periferních cév
  3D/4D sondou – pro vyšetření plodu u gravidních (těhotných) žen
  Převratnou novinkou je již zmiňované vybavení přístroje 3D/4D sondou. Díky ní jsme schopni provádět nediagnostická vyšetření plodu u těhotných žen.
  Nastávající maminka má po předchozím objednání možnost sama, ale dle vlastního uvážení i s  rodinnými příslušníky, prohlédnout si v tomto zvláštním zobrazení svoje ještě nenarozené miminko v klidu a v příjemném prostředí sonografické vyšetřovny.
  Slovo NEDIAGNOSTICKÉ VYŠETŘENÍ znamená, že nebudeme provádět žádná měření miminka, nebudeme prohlížet orgány a podobně, jak jsou tomu maminky zvyklé u svého lékaře gynekologa a porodníka. Vyšetření provádějí proškolené radiologické asistentky, které se vždy budou snažit, aby obrázky vašeho miminka byly co nejhezčí a v co nejlepší kvalitě.
  Z tohoto důvodu provádíme tato vyšetření v odpoledních hodinách ve všední dny a o víkendech a svátcích mimo běžný provoz radiodiagnostického oddělení. To nám dává větší prostor se nastávajícím maminkám náležitě věnovat.
  Jedinou stinnou stránkou věci je, že nediagnostická vyšetření plodu jako nadstandardní výkony nejsou hrazena zdravotními pojišťovnami.

  OBJEDNÁNÍ – osobně nebo telefonicky na čísle 325 633 115 (kdykoliv v obvyklou pracovní dobu RTG pracoviště).

  Provozní doba

  (platná pouze pro 3D/4D vyšetření)
  Pondělí – pátek: 7.30 – 19.30
   
  Pro naše ostatní klienty zůstává doba objednávání a provozní doba RTG pracoviště stejná!