Lůžka oddělení následné péče slouží především pacientům, kteří po prodělaném akutním onemocnění, při progresi chronického onemocnění či zhoršení psychických funkcí vyžadují déletrvající léčbu, ošetřovatelskou péči i léčebnou rehabilitaci.
Personál představují speciálně vyškolení ošetřovatelé, sestry, fyzioterapeuti a ergoterapeut a lékaři se zaměřením na seniory a pacienty s demencí.
Nejčastější diagnózy
- stavy po cévních mozkových příhodách
- stavy po operacích, nejčastěji ortopedických a traumatologických
- chronická interní onemocnění: ICHS, ICHDK, komplikace diabetu, malnutrice
- choroby pohybového aparátu
- onkologické diagnózy
- chronické rány, bércové vředy, diabetické nohy, dekubity
- pacienti s gerontopsychiatrickou problematikou
Doporučené návštěvní hodiny
Denně | 13.00–17.00 |
Návštěvu vždy hlaste na sesterně. Návštěvy mimo stanovené hodiny jsou možné pouze po konzultaci s lékařem či zdravotní sestrou. Během vaší návštěvy oceníme ohleduplnost k prostředí i k ostatním pacientům.
Pro návštěvy je ideální přilehlý park. Prosíme, o opuštění prostor oddělení s pacientem informujte sloužící sestru.
Primář
- MUDr. Iva Břečková
Vrchní sestra
- Dana Koldinská
Sociální pracovnice
Sociální pracovnice je připravena pomoci pacientovi a jeho rodině se vším, co se týká sociální a finanční stránky v době hospitalizace a po ní – např. pečovatelská služba, domov důchodců, důchody, placení složenek, žádosti o příspěvek na bezmocnost, různé sociální podpory atd.
Cíle hospitalizace na ONP
Doléčení a stabilizace stavu, rehabilitace, nácvik soběstačnosti s cílem navrácení původní kondice, eventuálně nácvik náhradních činností umožňujících návrat do domácího prostředí. Pacientům s infaustním onemocněním poskytnout ohleduplnou ošetřovatelskou péči a zajistit podmínky k důstojnému, klidnému a bezbolestnému umírání.
Nedílnou součástí hospitalizace na ONP je sociální šetření, které probíhá u každého geriatrického pacienta a je prováděno sociální pracovnicí. Z ONP není propuštěn žádný pacient bez dostatečného dalšího sociálního zabezpečení (žádosti do DD, zajištění pečovatelské služby, pohovory s pečující rodinou a edukace např. RHB postupů při péči o postiženého příbuzného, event. překlad na lůžka Pobytového zařízení sociálních služeb atd.).
Pacienti jsou na oddělení přijímáni na základě žádosti, kterou vyplňuje doporučující lékař, nejčastěji ošetřující lékař z akutního oddělení nebo praktik. V žádosti nesmí chybět základní diagnóza, stávající terapie a důvod přijetí na ONP. Dále musí být doplněna základními laboratorními výsledky ne staršími 14 dnů.
Indikace k příjmu
K hospitalizaci na oddělení následné péče jsou indikováni pacienti většinou z oddělení interních, chirurgických, ortopedických, neurologických a jiných, pokud jejich zdravotní stav již nevyžaduje pobyt na akutním lůžku, ale pouze doléčení se stálou lékařskou péčí, případně poskytnutí léčebně-rehabilitační péče pacientům, u kterých byla stanovena základní diagnóza a u kterých došlo ke stabilizaci zdravotního stavu.
Příjem a vyřízení žádosti k přijetí do péče
Příjem na lůžka následné péče se provádí na doporučení ošetřujícího lékaře z akutních lůžek nemocnic nebo na doporučení praktického lékaře z domova, a to prostřednictvím žádosti, jejíž formulář je veřejně dostupný ke stažení ve dvou formátech viz níže.
- Žádost o přijetí na oddělení následné péče (*docx)
- Žádost o přijetí na oddělení následné péče (*pdf)
Příjem žádosti
- Faxem na číslo: 325 644 245
- Na e-mail vrchní sestry ONP: koldinska@nemmk.cz
- Poštou: vrchní sestra ONP, Prezidenta Beneše 343, 289 03 Městec Králové
- Osobně k rukám vrchní sestry ONP v pracovní dny
Vyřízení žádosti
- Žádost je vrchní sestrou zaevidována do Evidence žádostí ONP. Žadatel je zasláním žádosti zařazen do pořadníku, který vede vrchní sestra ONP.
- Vrchní sestra postoupí žádost primáři ONP.
- O přijetí rozhoduje komise vedená primářem ONP, která si za tímto účelem může vyžádat další možné doplňující informace týkající se aktuálního zdravotního stavu pacienta. V případě neúplných či nedostatečných informací ze strany žadatele se řízení o přijetí na lůžka ONP zastavuje. Po dodání vyžádaných informací se řízení o přijetí obnovuje.
- Rozhodnutí o přijetí je žadateli sděleno telefonicky.
- V případě žádosti od praktického lékaře informuje vrchní sestra ONP telefonicky příslušného lékaře o přijetí pacienta.
- Rozhodnutí o nepřijetí je žadateli doručeno nejpozději do 30 kalendářních dnů od podání žádosti, a to písemně na adresu žádajícího.
Příjem pacienta
Co s sebou
Občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, hygienické potřeby – tekuté mýdlo, ručníky, žíňka, šampon, prádlo, přezůvky, event. vhodnou obuv k rehabilitaci (pevná pata).
Vstupní formality
Pacient:
- podepisuje souhlas s hospitalizací a léčbou
- je seznámen s možností uložení cenností do trezoru nemocnice
- poskytne jména a telefon osob, kterým smí lékař sdělit informace o zdravotním stavu
- uzavře s nemocnicí smlouvu o uložení peněz (důchodů) v pokladně nemocnice
- rozhodne, zda se svými penězi bude disponovat sám či zplnomocní blízkou osobu, která pak může peníze vyzvednout
Informace o stavu pacienta
Informace o zdravotním stavu pacienta podává pouze lékař při osobním jednání (telefonicky zcela výjimečně) oproti sdělení hesla pro komunikaci.
Sestra na oddělení není kompetentní sdělovat informace o zdravotním stavu pacienta, proto to na ní, prosíme, nežádejte.
Ošetřující lékař: Po – Čt 13.00 – 15.00
Služba (interní lékař) informace pouze o akutních stavech vzniklých během konkrétní služby.